christoffhome1

20230409 120820Als wij aan mensen zouden vragen welk kerkelijk feest voor hen het belangrijkste is, Kerstmis of Pasen, dan zouden de meesten wel antwoorden: Kerstmis. Toch is vanuit de kerk gezien het Pasen het grootste feest. We moeten zelfs zeggen dat, als er geen Pasen was geweest, we ook geen Kerstmis zouden hebben gevierd. Want als na Jezus’ dood er niets meer was te merken geweest van zijn leven voorbij de dood, dan zou Hij hooguit bekend geweest zijn als een bijzonder iemand die ooit op aarde geleefd heeft. Maar er was na de dood van Jezus wel degelijk wat te merken. Al op de derde dag na zijn dood verschijnt Hij aan zijn leerlingen met een verheerlijkt lichaam. Bovendien vonden de vrouwen die het lichaam van Jezus wilden gaan verzorgen een leeg graf. Zij kregen bovendien nog de boodschap van een engel : “Wat zoekt ge de Levende bij de doden. Hij is niet hier. Hij is verrezen”. Zo groeide het geloof van de kerk dat Jezus verrezen is. En op de eerste dag van de week is men dit Pasen wekelijks gaan gedenken. Men kwam samen als kerk en men is het laatste avondmaal gaan vieren, zoals Jezus gevraagd had aan de apostelen. En dankzij die paaservaring dat Jezus nog leeft, geloofde men dat Jezus er ook nu nog is, dat Hij op bijzondere wijze bij ons is in zijn woord en onder de gedaanten van brood en wijn. Bovendien heeft Jezus ooit gezegd: “Waar er twee of drie bijeen zijn in mijn Naam, daar ben Ik in hun midden.”


Elke zondag vieren we dus goed beschouwd een klein Pasen. Later is men één keer per jaar een groot Pasen gaan vieren. Nog weer later is men pas de geboorte van Jezus gaan vieren.

Het is wel te begrijpen dat het kerstfeest populairder is dan het paasfeest. De blijdschap bij de geboorte van een kind dat later wel een bijzonder goddelijk Kind zal blijken te zijn, kunnen we ons beter voorstellen dan de blijdschap van de eerste leerlingen dat Jezus verrezen is. Toch wat er met Jezus is gebeurd na zijn verzoenende dood, is een belofte voor alle mensen die hebben geprobeerd te leven in de Geest van Jezus Christus en die tegelijk eerlijk hebben erkend dat ze daarin wel eens tekortgeschoten zijn. We mogen geloven dat God ons bedoeld heeft voor meer dan een leven hier op aarde, een gelukzalig leven dat alle begrip te boven gaat.

Mede namens pastoraal projectmedewerker Jeannette de Kort wens ik u een zalig Pasen toe.
pastoor Hans de Kort